1.5KE300CA
- Mfr.Part #
- 1.5KE300CA
- Manufacturer
- SMC Diode Solutions
- Package/Case
- Datasheet
1.5KE300CA
- Description
- TVS DIODE 256VWM 414VC DO201AD
- Stock
- 694
- Quality
- Manufacturer :
- SMC Diode Solutions
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 5A
- Operating Temperature :
- -65°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- DO-201AD, Axial
- Power - Peak Pulse :
- 1500W (1.5kW)
- Supplier Device Package :
- DO-201AD
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 285V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 414V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 256V